Хъркането е истинска досада за околните. Невъзможно е да се мисли за спокоен и пълноценен сън край някой, който не спора да хърка през цялата нощ. Наскоро станаха известни резултатите от ново изследване, касаещо хъркането, но този път при жените.
Учени са установили, каква е причината хората да хъркат, когато спят. Споделят и каква може да е опасността за здравето, която протича от това.
Според експертите, че хората, които хъркат, са заплашени от развитието на редица опасни заболявания, сред които и рак.
Вече има достатъчно доказателства за връзката между хъркането и онкологията. Ясно е, че при сънната апнея дишането се прекратява за секунди и то по неколкократно през нощта. Това е равносилно на задушаване. Когато тялото чувства недостиг на кислород определено време, то се събужда. Човек е подобно състояние дълбоко поема въздух, а то прилича на зловещо хъркане.
Учените са анализирали базата данни за пациенти със сънна апнея в Европа. Оказва се, че при 200 хиляди души над 18 години, 388 имат онкологична диагноза и по-големия процент са жени.
Търсейки нещо общо сред тези жени, учените установили няколко момента:
• Пушене
• Хъркане
Изследователите установили, че при хъркане мускулите на горните дихателни пътища са леко напрегнати. Причинената от това вибрация, уврежда нервните окончания и мускулните влакна на назофаринкса. Те не могат да се възстановят, заради непрекъснатото хъркане.
Сънната апнея може да създаде сериозни проблеми със сърдечно-съдовата система, по-конкретно високо кръвно. На това въздействие са по-податливи жените, независимо дали са с наднормено тегло или не.
Според учените и дамите, и господата хъркат еднакво силно, но жените не го забелязват и не го признават. 36% от хъркащите дами са отказали да приемат факта, че хъркат оглушително през цялата нощ.
Засега всички твърдения, че сънната апнея на 100%води до рак не са доказани. Без значение дали става дума за рак или друго сериозно заболяване, препоръчително е да се направи консултация със специалист, за да се избегнат усложненията.
След редица проучвания, е установено, че освен тютюнопушенето, консумацията на алкохол, наднорменото тегло, за поява на хъркането е виновна и ниската физическа активност на повечето дами.
Учените са категорични, че дамите с минимална или никаква физическа активност хъркат най-много. По-голямата активност ще намали теглото и ще предотврати хъркането. Така и сърдечно-съдовата система ще е по-здрава и няма да е податлива на изненадващи заболявания.
Не бързайте да спорите с близките си, когато ви кажат, че хъркате нощем, а бързо си запазете час при лекаря, за да установите навреме причината за това хъркане.